Leto sa pomaly končí, prichádza jeseň a s ňou nový školský rok. Nervozita z prvého dňa v škole. Už po druhýkrát. Druhá dcéra je už prváčka. Čo nás asi tak čaká… Zababušená na terase pri kávičke rozmýšľam, aké budú najbližšie mesiace. V tom mi napadne, ani to nechcem vysloviť nahlas, že sa už blížia Vianoce. Myšlienku hneď zastavím, veď predsa nie som ako obchodné centrá a reťazce, v ktorých už v októbri blikajú vianočné svetielka, blyští sa vianočná výzdoba a z regálov nás lákajú sladké cukrovinky. Bezpochyby nie. Ale pravdupovediac vo svete oplátok to tak už chodí. Plánovanie pečenia, aj keď len pre rodinu a známych, je neoddeliteľnou súčasťou prípravy na najkrajšie sviatky v roku.

Prečo je príprava tak dôležitá

Zoberme si to čisto matematicky. Rozohriatie platní oplátkovača trvá 15 – 30 minút v závislosti od typu a výrobcu. Upečenie jednej oplátky trvá približne 30 – 60 s, odobratie, uloženie oplátky, dávkovanie cesta na platne oplátkovača 15 – 30 s . Z jednej dávky upečieme približne 110 – 120 ks oplátok. Samozrejme dĺžka pečenia a počet kusov závisia od množstva faktorov ako je hustota cesta, nastavená hrúbka oplátky, teplota platní a pod. K tomu sem tam prestávka na toaletu, pitný režim a dokončenie cesta pred pečením, spolu aj 30 minút.

Ak všetko spočítame, vyjde nám 3,5 – 4 hodiny len pre samotné pečenie. Ďalej je treba myslieť na prípravu a odležanie cesta, prichystanie všetkých potrebných pomôcok a musíme zohľadniť aj našu zručnosť. Ak s pečením ešte len začíname, trvá to podstatne dlhšie.

Plánovanie pečenia

Aby sme zažili pohodu a radosť z prípravy oplátok pre svojich blízkych je potrebné si vopred premyslieť:

  • celkový počet oplátok, ktorý chcem upiecť,
  • naplánovať si dátum, kedy začnem s pečením,
  • pripraviť si všetky suroviny a pomôcky,
  • ak kupujem nový oplátkovač, za akú dobu je možné ho mať doma (niektorí výrobcovia majú čakačky aj niekoľko mesiacov).

 

Priprav sa na pečenie a prekvap svojich blízkych darčekom

Samozrejme časy sú len orientačné a v závislosti aj od vyššie spomínaných faktorov sa môžu líšiť. Tak či onak, pečenie jednej dávky (z 1 litra tekutiny) na jednom oplátkovači trvá približne 3,5 – 4 hodiny. Zručnosť môže získať každý a to pečením, pečením a ešte raz pečením. Ak si chceš upiecť svoje prvé domáce oplátky už tieto Vianoce, je najvyšší čas začať s prípravami už teraz. S úplným začiatkom ti pomôže moja e-knižka 5+1 krokov ako začať s pečením oplátok, ktorú získaš zdarma tu. Oplatí sa myslieť na pečenie oplátok dopredu a nenechávať to na poslednú chvíľu. Aj keby to znamenalo tromfnúť obchodné reťazce a začať s vianočnými prípravami už v septembri. Prežiješ tak pohodový Advent, Vianoce a môžeš prekvapiť svojich blízkych chrumkavou, voňavou, sladkou či slanou pochúťkou.