oplátkovač

Pomaly prichádza obdobie, kedy myslíme na Vianoce intenzívnejšie. Z obchodov na nás začínajú blikať svetielka a z regálov na nás volajú cukrovinky od výmyslu sveta. Popri tom si spomenieme na to, čo už odkladáme niekoľko rokov. “Azda sa tento rok konečne odhodlám a objednám si oplátkovač… Tento rok si snáď sama napečiem chrumkavé voňavé oplátky…” Práve teraz je ten čas, keď sa môžeš rozhodnúť a ísť do toho. S kúpou už neváhaj, pretože dodacia doba môže byť neúprosná. V tomto krátkom prehľade ti pomôžem s tým, ako vybrať oplátkovač podľa tvojich vlastných možností a preferencií.

Kde kúpiť stroj na pečenie oplátok

Možností, ako vybrať oplátkovač a kde ho kúpiť, je hneď niekoľko. Môžeme si objednať nový stroj na pečenie oplátok priamo od výrobcu, kúpiť oplátkovač z druhej ruky alebo si dáme starý stroj repasovať. Určite sa neoplatí obzerať po lacných produktoch napr. s teflónovou úpravou, ktoré sa za krátky čas znehodnotia a tak investovaná suma vyjde nazmar. Hoci cena kvalitného stroja je vyššia, ale stroj vydrží pri bežnej údržbe roky, dokonca sa dedí z generácie na generáciu.

Nový oplátkovač

V prípade, ak kupujeme nový stroj, máme na výber 4 kvalitných slovenských certifikovaných výrobcov:

Výrobcovia ponúkajú rôzne typy oplátkovačov s rôznymi vzormi platní. Niektorí ponúkajú masívne platne, iní odľahčené platne z hliníkovej zliatiny. Platne sú buď pevné, alebo vymeniteľné. Pre začiatočníkov sú postačujúce pevné platne. Vymeniteľné platne sú vhodné pre tých, ktorí pečú vo veľkom a potrebujú meniť vzory platní. Výrobcovia ponúkajú aj možnosť vyrobiť vzor platní na želanie zákazníka za príplatok.

Používaný stroj

Pri kúpe oplátkovača z druhej ruky môžeme hľadať ponuky na rôznych inzertných portáloch. V tomto prípade, je o čosi zložitejšie nájsť to, čo naozaj hľadáme. Podľa regiónu a zvyklostí sa oplátkovaču priraďujú rôzne názvy. Vyhľadávať môžeme kľúčové slová ako oblátkovač, oplátkovač, stroj na oblátky, stroj na oplátky, forma na oblátky, forma na oplátky, forma na pečenie, oblatkáreň, oplátkáreň, pekáč oblátok, elektrické kliešte a pod. Pri výbere buďme obozretný, stroj si prezrime osobne a v ideálnom prípade odskúšajme aspoň, či je možné ho zapnúť, platne po zapnutí nahrievajú a nemá viditeľné poškodenia. Nevyhnutnosťou je návod ku stroju, aby sme vedeli ako sa o oplátkovač starať a ako s ním zaobchádzať.

Repas starého stroja

V prípade, že už máme starší elektrický oplátkovač, je možnosťou si nechať stroj prezrieť a renovovať jeho poškodené/opotrebované časti. Takémuto zásahu hovoríme repas. Možnosť repasovať starý stroj ponúkajú niektorí výrobcovia nových oplátkovačov, ktorých sme spomínali vyššie.

Na základe čoho sa pri kúpe rozhodnúť

Rozhodnutie, aký oplátkovač si napokon kúpiť, môže byť pragmatické na základe vlastností daného stroja. Môžeme si vypísať pre a proti pre niekoľko typov oplátkovačov a navzájom ich porovnať. Alebo sa môžeme riadiť našou intuíciou a našimi dojmami z vizuálnej stránky daného stroja. V ideálnom prípade tieto dve roviny prepojíme a zohľadníme tieto možnosti:

  • Váha stroja a s tým súvisiace použité materiály platní,
  • Vzor platní,
  • Celkový vzhľad oplátkovača,
  • Dodávané príslušenstvo (napr. kefka, vosk, návod),
  • Možnosť dokúpiť príslušenstvo/náhradné diely,
  • Dodacia doba – v tomto období hrá významnú rolu.

Na záver

Už vieš ako vybrať oplátkovač. Ak sa teda rozhoduješ pre kúpu stroja na pečenie oplátok, kúp/objednaj si ho s dostatočným predstihom, aby si si už tieto Vianoce mohol/mohla pochutnať na domácich vlastnoručne vyrobených oplátkach. Vyrob si jedlé darčeky, ktorými môžeš prekvapiť svojich blízkych. A pamätaj, oplátkovač sa dá využiť celoročne, preto sa neboj investovať do kvalitného stroja.

Začať s pečením môžeš hneď, ako ti príde oplátkovač. Ak by si potrebovala pomocnú ruku, je tu kurz pre úplných začiatočníkov. Môžeš sa pridať práve teraz, začíname od 25. 9. 2023.