„Mojou túžbou bolo piecť domáce vianočné oplátky. Chrumkavé voňavé sladké… Hoci bolo odhodlanie veľké, peniažkov bolo málo. Nerada sa vzdávam bez boja a tak som si po čase našetrila a kúpila prvý oplátkovač. Splnila som si sen. Cesta k vytúženým oplátkam však nebola vôbec taká jednoduchá ako som si na začiatku myslela…“

Volám sa Ivana, narodila a vyrastala som v Žiline, ale s manželom a deťmi sme sa presťahovali na Kysuce, naspäť k mojim koreňom. Som hrdá mamička 4 šikovných dcér a vo voľnom čase sa rada kreatívne realizujem. Rada vyrábam rôzne ozdoby, kváskujem, pečiem pre moju rodinku a už niekoľko rokov vyrábam oplátky rozličných príchutí a tvarov. Pri príprave jedla pre mojich milovaných si dávam záležať najmä na kvalite použitých surovín, lákavom vzhľade a to pri minime času. Táto často neľahká úloha má inšpiruje k experimentovaniu.

Sama som si prešla náročnou cestou od výberu oplátkovača cez upečenie prvej oplátky až po oplátky podľa mojich predstáv a spokojnosti. Nadobudla som množstvo skúseností, zistila čomu sa pri pečení vyhýbať a čo naopak pre zjednodušenie procesu výroby oplátok použiť. Rada by som sa podelila so všetkým, čo o oplátkach viem, a šírila osvetu ďalej. Aby sa tradícia pečenia oplátok v našich rodinách zakladala či obnovovala a najmä odovzdávala ďalším generáciám.

Splnila som si sen

Ako som už spomínala, bol to môj sen kúpiť si oplátkovač a piecť chutné domáce oplátky. Začalo to niekedy pred 9 rokmi, keď sme sa s manželom zobrali. Svokrička nám dávala každé Vianoce chrumkavé domáce oplátky – sladké, slané aj trubičky. Oplátky kupovala od skúsenej oplatkárky. Oplátky boli v porovnaní s tými kupovanými v obchode, na ktoré som bola dovtedy zvyknutá, neskutočne dobré. Takto sa to opakovalo rok čo rok, kým mi nenapadla úžasná myšlienka. Aké by bolo skvelé upiecť si takéto oplátky sama? To vzbudilo vo mne taký záujem a túžbu, že som začala hľadať články o výrobe oplátok a videá ako na to. Dokonca som si spravila prieskum trhu, aké oplátkovače si u nás na Slovensku môžem kúpiť. Ale malo to malý, ale v podstate veľký háčik. Cena kvalitného oplátkovača bola pre mňa v tej dobe privysoká. Ja som bola na materskej dovolenke a navyše sme stavali dom, to proste z rodinného rozpočtu nešlo. Tak som si túto túžbu napiecť si domáce oplátky uchovala a odložila na neskôr. Po pár rokoch sa mi skutočne podarilo oplátkovač kúpiť. Prehovorila som práve moju svokričku, aby sme si ho kúpili spolu.

Vytrvalosť voňavé, chrumkavé oplátky prináša

Začala som s prvými pokusmi o pečenie oplátok a z veľkého nadšenia sa stalo obrovské sklamanie. Ono to nešlo… Nie tak ako som si predstavovala. Postupovala som podľa návodu a rád z internetu. Stále som pozerala dookola tých pár dostupných videí, či neobjavím nejaký tajný fígeľ, čo by mi pomohol napiecť moje vytúžené oplátky. Žiaľ, nič prevratné som neobjavila, len útržkovito sem tam nejaký tip. Dostupných informácii bolo a stále je skutočne málo. Postupne som skúšala, dávala si dokopy súvislosti. Pokusov a omylov bolo mnoho. Ale nerada sa vzdávam a moje odhodlanie a túžba po domácich oplátkach ma priviedla k úspešnému koncu. Začalo sa mi dariť a výsledkom boli voňavé, chrumkavé a dokonca pekne vyzerajúce oplátky. Zároveň to bol vlastne začiatok, pretože ma to priviedlo k myšlienke zdieľať skúsenosti, pomáhať druhým, aby pečenie išlo ľahšie a aby táto krásna tradícia nezanikla. Aby ostala v našich rodinách a mohla sa odovzdávať ďalej. Pridaj sa ku mne a spolu začneme s pečením oplátok, budeme rozvíjať základné zručnosti a postupne piecť ako skúsená oplatkár/-ka. Nemusíš byť na to sám/sama ako som bola ja na začiatku.